Hakan Baş Kimdir?

Hakan Baş
Seri Girişimci, Lidyana.com CEO

Lidyana.com, Peak Games, Krombera, Anibera, Bitlo.com, Eludis Yapım ve Supermassive kurucu-ortağı olan Hakan Baş, şu an Lidyana.com YK Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Wired dergisi Eylül 2016 yılında Hakan Baş’ı “teknolojiye yön veren global 100 isim”den biri olarak göstermiştir.

Liseyi Üsküdar Amerikan Lisesi, lisans eğitimini Cornell University, MBA eğitimini ise Yale University’de tamamlamıştır. Eski milli, rekortmen yüzücülerimizden Hakan Baş aynı zamanda Girişimcilik Vakfı kurucu YK üyesi, Endeavor Danışma Kurulu üyesi, SosyalBen Vakfı YK üyesi ve Fenerbahçe SK kongre üyesidir.

Hakan Baş

uzun versiyon:

Hakan Baş
Seri Girişimci, Lidyana.com CEO

1983 yılında İstanbul’da doğan Hakan Baş, ortaokul ve lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise ve üniversite yıllarında aynı zamanda profesyonel olarak yüzme sporu yapmış, eski rekortmen milli yüzücüdür. Fenerbahçe ve milli takım adına birçok müsabakaya katılmıştır.

Cornell Üniversitesi’nde aldığı Ekonomi lisansının ardından New York’ta Bank of America’da iki yıl, İstanbul’da Raymond James’te bir yıl boyunca yatırım bankacılığı alanında görev almıştır. Yale Üniversitesi’nde tamamladığı MBA yüksek lisansının ardından 2010’da Türkiye’ye dönen Hakan Baş, bir süreliğine Garanti Bankası Stratejik Planlama departmanında Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Yale Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında aldığı ‘İş Planlama’ ve ‘Girişim Sermayesi’ derslerinde üstün başarılar elde etmiş ve bu yönde olan ilgisini keşfetmiş olan Baş, asıl hedefi olan girişimcilik serüvenine ise Garanti Bankası’nda bulunduğu sürede adımını atmıştır. İş dünyasında yatırım bankacılığı yaptığı sürede elde ettiği deneyim ve bilgi birikimini de kullanarak Sidar Şahin’le birlikte Ekim 2010’da Peak Games adlı sosyal oyun şirketini kurmuştur. Peak Games, şu an dünyanın 3. en büyük sosyal oyun şirketi konumundadır.

Peak Games sonrası sektördeki fırsatları değerlendirmeye başlayan Baş, Mart 2011’de Alper Özdemir’le birlikte Krombera isimli dijital pazarlama ajansını kurmuştur. Geçtiğimiz iki sene boyunca hızla büyüyen Krombera, şu an farklı sektörlerin lider oyuncularına dijital alanda 360 derece hizmet vermektedir.

Son yıllarda e-ticaret sektöründeki hareketliliği de değerlendirmek isteyen Hakan Baş, 2012 Şubat ayında şu an Türkiye’nin önde gelen moda e-ticaret sitelerinden olan Lidyana.com’u kurmuştur. Kuruluştan sonra 18 ay içinde Rus yatırım fonu Runet ve Alman yatırım grubu Burda International’dan iki tur yatırım alan Lidyana.com, Wired UK dergisinin 2012’deki “Avrupa’nın En Gözde Girişimleri” listesine Türkiye’den liste başı olarak girmiştir.

2014 ve 2015 senelerinde  Anibera adlı animasyon, Probera adlı prodüksiyon ve Berabera adlı PR şirketlerini kurmuşlar ve tüm bu şirketleri Bera Medya Grubu adı altında toplamışlardır.

2016’da ise espor alanına hızlı bir giriş yapan Hakan Baş, Kaan Karamancı ve Alper Özdemir’le beraber Supermassive adlı LoL takımını kurmuş ve bu takım ilk senesinde şampiyon olmuştur. 2017’de Kripton adında, geniş çaplı hizmet veren bir yazılım firması kurmuştur.  2018 senesinde kripto para alım satım platformu Bitlo.com’un kurucu ortağı olmuştur. Ayrıca Eludis adında bir yapım şirketiyle dünyanın ilk espor temalı sinema filminin yapımcılığını üstlenmiştir.

Bilgi Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ ve İstanbul Üniversitesi tarafından farklı yıllarda “yılın girişimcisi” olarak ödüllendirilen Hakan Baş, aynı zamanda Wired dergisi tarafından 2016’da “teknolojiye yön veren global 100 isim”den biri olarak adlandırılmıştır.

Hakan Baş aynı zamanda Türkiye Girişimcilik Vakfı kurucu YK üyesi, Endeavor Türkiye Danışma Kurulu üyesi, SosyalBen YK üyesi, Büyük Kulüp üyesi ve Fenerbahçe SK kongre üyesidir.

 

hakan-bas-1

hakan bas 2

hakan baş 3

 

 

hakan baş 4

 

 

23 yorum

 1. Hakan Bey Merhaba;

  Girişimci ruhunuz gerçekten etkileyici ilham veriyor.
  Deri sektöründe faaliyet gösteren bir firmada pazarlama müdürlüğü yapmaktayım.
  Deri sektöründe ciddi bir açık var özellikle saraciye Kemer çanta cüzdan üretiminde sizin fikir ve önerilerinizi öngörülerinizi bilmek isterim ?

  Saygılar Selamlar

  • Hakan bey açmış olduğunuz yolda ilerleyen Türk Gençliği bu yolda huzur bulup sanat ve Müziğin eşliğinde uzay bilgileri ile beraber ilelebet manidar kalacaktır. Ne mutlu onlara ki bu seri Girişimciliklerinizi anlayacak onlar da çok seri bir şekilde sizin gibi girişecektir.

 2. bülent bozkan Ocak 25, 2015 at 5:46 pm

  Merhaba hakan bey. ben 25 yıldır kamu memuruyum aynı zamanda tekirdağ da 10 yıldır özel müteşebüs olarak spor tesis işletmeciliği yapıyorum. Bundan 2 yıl öncesine kadar 4 yıl saanen keçi yetiştiriciliği ve naturel keçi peyniri denedim trakya da. Fakat hayvanların bakım zorluğundan dondurdum. Aslında bu işte devlet teşviği ve organik doğal ortam yeri olan gökçeada da düşünüyordum entegre bir tesis olarak. Şu an istanbuldalyım. ayrıca saroz körfezi üzerine ekolojik ve turizm yatırımları olsun. kıbrıs a tanınan turizm imkanlarının bozcaada ve gökçeada üzerinde olduğunu düşünebileciğiniz bunu organik tarım yaşamı birleştirebileceğimiz kompleks bir fizibilite olabilirdi.Burada stratejik olan 2 saatlik deniz ve kara dahil ulaşımın istanbul a yakın olunması… İlginiz için şimdiden teşekkürler ve saygılar.

 3. Hahan bey sizi seçimlerde aday olarak görmek istiyoruz. Sizin yüksek politikalarınız için Sloganınız da benden: İŞ AŞ HAHAN BAŞ. Saygılarımla

 4. Hakan bey ben konu ile ilgili görüşünüzü rica ediyorum. Ben bir Girişimci olarak keçi peynirini Türk gençliğine uygundur diyorum. Neden çünkü organikleri ve sağlıklıdır. Ayrıca keçi peynirinde kalsiyum vardır. Bunu lidyana üzerinden yapmak isterim. Keçi sütü de olabilir. Görüşünüz seri bir girişimciye yakışır şekilde seri olarak nedir?

 5. aferin hakan. başarılı gençlere alkışlamak isterim.

 6. Hakan baş şeklinden belli iş bitirici ya 😀

 7. Son zamanlarınızda yaptığınız yatırımlar ve paylaşmış olduğunuz sizin hakkınızda bilgi veren bu yazı dizi gerçek ilham kaynağımdır. Size çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 8. lic of lecınds Haziran 7, 2016 at 10:50 am

  kendisi lic of lecınds (league of legends) Tr takımı supermassive’nin de sahibidir. fenerbahçe lige girince bakalım kimi destekleyecek.?

 9. Hakan bey sizin başarınızı kılavuz edinerek hirdavat ve ev tekstilinde girisimlerimiz devam etmekte ve umarız sizlerin fikirleriniz doğrultusunda başarı kaçınılmaz olacaktır. Teşekkürler

 10. Merhaba Hakan Bey,
  Kariyer geçmişiniz takdir edilecek türden başarılarla dolu. Toplumumuzda biz gençlere örnek olduğunuz için sizi kutlar, başarılarınızın devamını dilerim.
  Saygılarımla

 11. Bir pazarlama girişimde ben yapayım. Mademki LoL oyununda bi takiminiz var size süper bi teklif. Bana ait “06 LOL 06” şeklinde satılık özel plakam var.trafikte bile bi girişimini z olsun 😀 .değer olarak benim için çok büyük sizin için çok küçük 50.000 tl cik. Cevabınızı bekliyorum.saygılar. ….. [email protected]

 12. KENAN EMİR YILDIZ Aralık 27, 2016 at 5:14 am

  Sizinle bi kahve içelim Hakan baş Anlatacaklarım var size en yakın zamanda geri dönüş bekliyorum…

 13. Nerden nereye geldim bensunun sevgilisi kim derken böylesi taşşaklı biri çıkıca aklıma gelmezdi helal olsun koçuma…

 14. Bensu Soral ile sevgili misiniz ?

 15. Gerçekten tebrik ediyorum Hakan bey sizi. Çağın gerekliliğini görerek doğru yatırımlar yapmışsınız ama yetmez. Başarılar diliyorum.

 16. mahmut girişimci Nisan 24, 2017 at 11:58 am

  hakan bey allah sizi başımızdan eksik etmesin, sizin gibi girişenlere bu memleketin her zaman ihtiyazı var. lütfen güzel girişmeye devam edin. aeo

 17. Hakan abe bizide yanına al abe Bitlis tatvandan selamlar

 18. Girişim her şeydir. İlginç bir kafa yapısı. Tebrik ederim, küçük zamana çok iş.

 19. Sercan Kocaağa Mayıs 20, 2017 at 3:29 pm

  Hakan bey merhabalar. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisiyim. Gönüllülük Kulübümüze bağlı olan Umut Okulu projesiyle Türkiyenin dört bir yanındaki ihtiyacı olan köy okullarına kitap kırtasiye bot mont oyuncak yardımı yapıyoruz ve bunun için kaynağa ihtiyaç duyuyoruz. Sizden yardım isteğinde buluyoruz, dönüş yaparsanız çok mutlu oluruz

 20. Hakan bey oğlum ben bir anneyim samimiyetime ne kadar inanırsin bilmiyorum ama seni çok takdir ediyorum.Seni ilk kez kızımın yetenek imtihanı için Eskişehirde tv izlerken teke tek programında geleceğin mesleklerinde seyrettim.O kadar sempatiktinki tipki oğluma benziyor dedim.Benim oğlumda sizin sektörde oğluma sizden bahsettim.Oda size ağustos ayında yazdı ozelden.Sizi c9k iyi anlıyorum kimbilir kac kisi yazıyordur.Şu anda ben çocuklardan gizli yazıyorum. Teknolojiyle pek aram yok Size nereden ulaşacağimi bilemedim.Buradan yazdım. Bir annenin hatırini kirmassan cok sevinirim.Oğlumun adi Yağız Sonkaya ona cevap yazarmisin.Şimdiden Allah razi olsun

 21. Benim gibi mesleğindeki ideallerinden vazgeçmiş Mimar ve benzeri durumdakiler için karşıt örnek teşkil ettiğiniz için tebrik ederim.Sanat ında pazarlanması gereken bir öğe olduğunu geç farketmek benim yenilgim oldu kanaatindeyim…. Başarılarınızın devamını dilerim.

Diğer Sitelerden:

 1. Yeniliklerle Bir Adım Öne Çıkan Girişimcilerin Hayatı • Endüstriciler - Nisan 7, 2018

  […] Hakan Baş […]

Bir cevap yazın

Metin düzenleme opsiyonları için tıklayınız HTML. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*